scouts

Scouts prepare to participate in the Babcock Gristmill Grinder 5-K Walk as a means to obtaining their fitness badge.

Nathan Miller returned to one of his favorite places last Saturday.

And he probably left with an even higher affinity for the locale after he earned the top prize in the fifth annual Babcock Gristmill Grinder half-marathon at Babcock State Park.

Miller, a Bidwell, Ohio resident who manages the business office of the Holzer Clinic, crossed the finish line of the difficult 13.1-mile foot race with a clocking of one hour, 40 minutes even. He was four minutes ahead of runner-up Murshid Latif.

The female winner was Charlotte, N.C. resident Boriana Bakaltcheva, who placed ninth overall in 1:56:00. Second-place female was Sarah Sturgill (2:00:05).

“It’s a typical West Virginia mountain run,” Miller, 34, said of the Babcock layout. “The weather was perfect.

“It was a beautiful day, and the park is one of my favorites. It was a good day.”

Miller recalls being involved in a group of 10 runners that veered the wrong way off the Babcock course and wound up running about an extra half-mile. They eventually made it back to the front of the pack. “I didn’t even know I was in front until about two miles to go.”

Miller runs about 60 miles per week — with some mountain biking thrown in for good measure — and competes more often in ultra-distance races such as Highland Sky, Cheat Mountain and Rattlesnake. He says shorter trail races in West Virginia fit nicely into his schedule because they offer training for the longer races and they’re fairly close to his home.

The youngest participant, 14-year-old Scotty Moore of Canvas, completed the event in 2:04:15. He was second in his age group and 24th overall. The oldest racer was Vic Ware, 73, of Charleston, who posted a time of 3:10:40.

A total of 23 Scouts completed the accompanying 5-K walk to help them achieve their fitness badges.

Race director Donnie Hudspeth was thrilled with the way the race turned out.

“We had a record turnout for the walk and the run,” he said. “(And we had) perfect weather.

“We had a good local turnout, too.”

For more on the race, follow the link at www.gauleyrace.com.



* * *



Following are complete results:

1) Nathan Miller, 1:40:00; 2) Murshid Latif, 1:44:00; 3) C.J. Hitz, 1:48:00; 4) Adam Stumbo, 1:48:56; 5) Bram Pinkley, 1:55:00; 6) Aaren Riley, 1:55:28; 7) John Barcal, 1:55:39; 8) Scott Robinson, 1:55:49; 9) Boriana Bakaltcheva, 1:56:00; 10) Mark Tinsley, 1:57:52; 11) Adam Casseday, 1:57:53; 12) Dan Lehmann, 1:57:53; 13) Edmond Yue, 1:59:26; 14) Sarah Sturgill, 2:00:05; 15) James Work, 2:00:18; 16) Jamie Fields, 2:01:24; 17 ) Anthony Dimmick, 2:01:44; 18) Tim Daly, 2:01:54; 19) Eddie Sims, 2:02:17; 20) Eileen O’Neil, 2:02:27;

21) Eugene Mullens, 2:02:58; 22) Krista Birkelo, 2:03:02; 23) Larry Klein, 2:03:02; 24) Scotty Moore, 2:04:15; 25) Luke Gregory, 2:05:41; 26) Caleb Crosby, 2:06:36; 27) Alan Doss, 2:07:06; 28) Robin Weiner, 2:07:06; 29) Stacey Levendorf, 2:07:31; 30) Reid Williams, 2:07:48; 31) Chris Williams, 2:08:10; 32) Lowell Bee, 2:09:42; 33) Jonas McNeary, 2:10:32; 34) J.L. Brown, 2:10:55; 35) Scott Cooper, 2:11:30; 36) Nicholas Sheets, 2:11:36; 37) Harry Bruner, 2:12:43; 38) Timothy Rowe, 2:13:52; 39) Thomas Rist, 2:16:12; 40) Petagaye English, 2:16:50;

41) Josh Fangmeier, 2:17:03; 42) Jessica Toth, 2:17:16; 43) Amy Webb, 2:18:54; 44) Shelly Work, 2:18:58; 45) Lorraine Moore, 2:19:36; 46) Pete Daly, 2:20;00; 47) Jennifer Ginsberg, 2:20:00; 48) Scott Partlow, 2:20:24; 49) John Kaufman, 2:20:33; 50) Krista Kaufman, 2:20:34; 51) Brenda Gutman, 2:24:43; 52) Henrietta Baranyai, 2:32:47; 53) Beth Hudspeth, 2:32:48; 54) Jim Wilson, 2:33:11; 55) Patrick Hickman, 2:34:12; 56) Steve Clark, 2:34:42; 57) William Platt, 2:34:56; 58) Bill Henrichs, 2:36:48; 59) Robert Wilson, 2:36:53; 60) Donald Jacks, 2:36:56;

61) Holly Hickman, 2:37:46; 62) Jennifer Orndorff, 2:37:46; 63) Holly Hubbert, 2:37:54; 64) Ken Meyer, 2:38:38; 65) Janice Cooper, 2:38:38; 66) Walter Ivey, 2:40:04; 67) Shelly Miller, 2:44:11; 68) Matthew DiGiulian, 2:48:39; 69) John Hill, 2:48:48; 70) Alan Borst, 2:48:53; 71) Jennifer Compton, 2:48:53; 72) Greg Smith, 2:49:27; 73) Jennifer Bowling, 2:54:58; 74) Melanie Mullens, 2:56:20; 75) Thomas Ludden, 2:56:44; 76) Logan Payton, 2:58:14; 77) Julie Maze, 2:59:06; 78) John Sheets, 3:02:00; 79) Dennis Hamrick, 3:02:00; 80) Amanda Wright, 3:04:01;

81) Vic Ware, 3:10:40; 82) Lisa Cureton, 3:10:58; 83) Ginger Danz, 3:11:08; 84) Susan Arborgast, 3:11:08; 85) Lori Nutter, 3:16:06; 86) Kim Maxwell, 3:16:43; 87) Greg Mays, 3:17:45; 88) Don Parks, 3:18:28; 89) Debra Pories, 3:35:20; 90) Lisa Crawford, 4:08:46; 91) Patrick Wetson, 4:08:46



* * *



Age group winners were:

19-and-under male — 1) Adam Stumbo; 2) Scotty Moore

20-29 male — 1) Aaren Riley; 2) John Barcal

20-29 female — 1) Sarah Sturgill; 2) Jamie Fields

30-39 male — 1) C.J. Hitz; 2) Bram Pinkley

30-39 female — 1) Krista Birkelo; 2) Jessica Toth

40-49 male — 1) Murshid Latif; 2) Scott Robinson

40-49 female — 1) Stacy Levendorf; 2) Beth Hudspeth

50-59 male — 1) Dan Lehmann; 2) Alan Doss

50-59 female — 1) Robin Weiner; 2) Brenda Gutman

60-69 male — 1) Eddie Sims; 2) Lowell Bee

Trending Video

This Week's Circulars

Recommended for you